Viron presidentit ja heidän virkakautensa

Viron perustuslaki vuonna 1920 asetti parlamentille tehtäväksi valtionpäämiehen valitsemisen. Viroksi valtionpäämisestä kutsuttiiin termillä ”riigivanem” (maanvanhin/valtakunnan vanhin). Riigivanem johti hallitusta ja hoiti presidentin tehtäviä.

Ensimmäinen presidentti Viroon valittiin vuonna 1938. Tässä ovat Viron tasavallan presidentit ja heidän virkakautensa:

  • Konstantin Päts 24.04.1938 – 17.06.1940
  • Lennart Meri 06.10.1992 – 08.10.2001
  • Arnold Rüütel 08.10.2001 – 09.10.2006
  • Toomas Hendrik Ilves 09.10.2006 –

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *